Warsztaty w Teklinowie

Materiał Henryka Ogorzelskiego
2015-11-26 15:06

„Nie zadawaj dzieciom gwałtu nauczaniem - tylko niech się tym bawią: wtedy łatwiej potrafisz dostrzec do czego każdy zdolny jest z natury.” Platon

Wieruszowski Dom Kultury zakończył wyjazdowe warsztaty teatralne zorganizowane dla dzieci z  Teklinowa i Jutrkowa w 2015r.

(Choć tytuł powinien brzmieć: „Pożyteczna i mądra inicjatywa WDK”)

Wybierając wśród wielu propozycji jakie przedstawił mi Dyrektor WDK, które mogłyby być realizowane dla dzieci z Teklinowa i Jutrkowa, zdecydowałem się na warsztaty teatralne. Była to szybka decyzja, bo przekonany byłem, że taka forma zajęć ma duży wpływ na rozwój każdego człowieka (także dziecka) kształcąc jego umiejętności artystyczne i społeczne. Podczas takich warsztatów wszystko jest możliwe: postacie latają, mrówka jest wielkości słonia, kwiaty mówią i śpiewają, dzieci są czarodziejami… To taki rodzaj zabawy twórczej, podczas której dziecko staje się artystą, twórcą scenografii, kostiumów i rekwizytów. Jednocześnie dziecko staje się członkiem grupy aktorów, wspólnoty, identyfikuje się z nią. Ma poczucie, że pełni bardzo ważną rolę i od niego zależy sukces całej grupy. Uczy się w ten sposób szacunku dla pracy swoich kolegów.

Podstawowym zadaniem tych warsztatów nie było kształcenie umiejętności aktorskich, ale kształtowanie wszechstronnego rozwoju u dzieci - „postaw otwartego umysłu”. Ujmując rzecz lapidarnie mieliśmy do czynienia przez te cztery dni z „teatrem” przygotowującym do życia, a nie kształcącym przyszłych artystów. Choć nie można oczywiście wykluczyć i tego zadania, ale w moim przekonaniu było ono marginalne. Choć parę talentów się objawiło…

Sądzę, że głównym celem tych warsztatów było edukowanie i wychowywanie dzieci przez zabawę i sztukę. A przytaczając słowa A. Maslowa powiedziałbym, że wychowanie przez sztukę to „stwarzanie lepszych ludzi”, których tak bardzo dziś nam brakuje. Jednocześnie takie warsztaty teatralne pozwalają przełamywać niepewność i lęk dzieci podczas pracy w grupie. Śmiało możemy powiedzieć, że terapia przez takie warsztaty jest nie do przecenienia w przełamywaniu niepewności, nieśmiałości i lęku przed dążeniem do realizacji zadań, celów, marzeń…

Zajęcia odbywały się w dniach 23 i 24 października oraz 20 i 21 listopada, po trzy godziny w każdym dniu. Główną formą tych zajęć była zabawa, która jest wrodzoną, najbardziej efektywną i naturalną metodą uczenia się dziecka. Odgrywa ona niezwykle ważna rolę w życiu i ogólnym rozwoju dziecka. Dzięki niej dziecko doświadcza, uczy się, ćwiczy, poznaje właściwości różnych przedmiotów oraz  rozwija wszystkie funkcje umysłowe. Jednocześnie przynosi przyjemne przeżycia, radość, humor, śmiech, a także usprawnia dziecko pod względem fizycznym i ruchowym. Zajęcia prowadzili bardzo profesjonalnie, na wysokim poziomie metodycznym i merytorycznym z pełnym zaangażowaniem Panie Anna Żukrowska i Marta Nowicka – Mielcarek. Dzieci przede wszystkim świetnie się bawiły, cieszyły się samodzielnym odkrywaniem swoich zdolności, współpracą z innymi dziećmi oraz doświadczały radości bycia „MAŁYM TWÓRCĄ”.

To wszystko mogłem razem z rodzicami obserwować przez te cztery dni w Sali OSP w Teklinowie, gdzie odbywały się warsztaty. Jeśli jeszcze wydaje się komuś, iż na wsi nie da się poprowadzić takiej kreatywnej edukacji a tylko w mieście, bo nie będzie chętnych, bo nie ma pieniędzy, bo…, to ja oraz dzieci i ich rodzice z Teklinowa i Jutrkowa z całą pewnością temu zaprzeczymy i powiemy: DA SIĘ! Trzeba tylko mieć dobry pomysł i chęci do pracy.

Gdybym osobiście wiele razy nie znajdował się w sytuacji, kiedy się wcześniej nie dało, a później się udało (dzięki dobrej współpracy z samorządem i zaangażowaniu mieszkańców), to nie przekonywałbym do tych i podobnych projektów tak ochoczo dzieci, rodziców i mieszkańców. W sumie w zajęciach brało udział 64 wspaniale bawiących i uczących się dzieci.

Panie Dyrektorze WDK w Wieruszowie!

Dziękując wspólnie z dziećmi i rodzicami za zorganizowanie tych zajęć. Liczymy na kontynuację tego typu projektów w roku 2016 i dalszą owocną współpracę.

 

Z wyrazami szacunku

H. Ogorzelski

 

fot. WDK

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę