W poszukiwaniu dziedzictwa Ziemi Wieruszowskiej

Relacja Biblioteki Pedagogicznej
2021-09-28 11:31

Dziedzictwo Ziemi Wieruszowskiej w zbiorach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Młodzież ze szkoły średniej ZSP w Wieruszowie na wycieczce w stolicy regionu.

W miniony piątek 24.09.2021 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Wieruszowie z technikum klas II i III (54 uczniów) uczestniczyła w wycieczce do Łodzi. Cel wycieczki zakładał wyposażyć uczniów w wiedzę o dziedzictwie kulturowym Ziemi Wieruszowskiej i umocnić wiedzę o stolicy regionu. Wizytę w Łodzi młodzież rozpoczęła od Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, miejsca gdzie znajdują się zabytki archeologiczne z Ziemi Wieruszowskiej. Przygotowana przez edukatorów muzeum prelekcja wiele wyjaśniła o wykopaliskach archeologicznych i znaleziskach z powiatu wieruszowskiego. Nie wszystkie skarby wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych czy znaleziska znajdują się dzisiaj w zasobach tego muzeum, nie wszystkie też znajdują się na stałej jego ekspozycji. Specjalnie dla grupy z Wieruszowa (o co od dawna zabiegał organizator) konserwatorzy z magazynów udostępnili skarb z Kuźnicy Skakawskiej pochodzący z epoki młodego brązu 800-650 lat p. n. e , na który w 1964 r. przypadkiem natrafili robotnicy wybierający rów przydrożny wzdłuż drogi prowadzącej z Podzamcza do Opatowa. Wówczas to łopaty robotników na głębokości 40 cm rozbiły naczynie glinianie z umieszczonymi wewnątrz 4 naczynia z brązu tzw. czerpaki. Zachowały się w idealnym wręcz stanie wszystkie z jednakową ornamentyką stanowią komplet naczyń, co jak mogli się dowiedzieć uczniowie zalicza się do rzadkości w świecie znalezisk. Zaprezentowane działy historyczne młodzież zwiedzała z edukatorami, którzy przeprowadzili ich po pradawnych dziejach ziem polskich. Wnikliwi obserwatorzy zobaczyli z czasów rzymskich (I-IV n. e.) będący na stałej ekspozycji dzban pochodzący z cmentarzyska w Węglowicach, nie małe wrażenie w dziale numizmatycznym robiło na zwiedzających naczynie gliniane wypełnione 433 monetami (najcenniejsze z monet znajdują się w innych kolekcjach tegoż działu) pochodzące z czasów średniowiecznych znalezione w miejscowości Plęsy - gmina Galewice – skarb wykopany przypadkiem przez mieszkańca tej miejscowości w 1957 r. Obcowanie z takimi zabytkami zachęca, aby jeszcze kiedyś powrócić do tego muzeum na dłuższą chwilę. Pozostała część dnia w stolicy regionu została pomyślana tak, aby uczniowie podczas zwiedzania poznali niebanalny charakter stolicy regionu i w ograniczonym czasie tzw. „rzutem oka” spojrzeli na dziedzictwo poprzemysłowe dawnych fabrykantów i zasmakowali niepowtarzalnego klimatu ulicy Piotrkowskiej, w towarzystwie łódzkich przewodniczek. Na odpoczynek i posiłek uczniowie mieli czas w pofabrycznej Manufakturze dzisiejszym centrum handlowo – rozrywkowym.

Realizacja programu wycieczki, opieka i bezpieczeństwo uczestników spoczywała na barkach kierownika wycieczki p. Haliny Paluch oraz nauczycieli – opiekunów Emilii Brylak - Światłowskiej, Andżeliki Petalas.

Organizatorem tego wydarzenia było Centrum Rozwoju Edukacji w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna Filia w Wieruszowie, a środki finansowe na realizację tego wydarzenia pochodziły z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus” na rok 2021 w ramach zadania „Łódź wzdłuż i wszerz – uczniowie powiatu wieruszowskiego poznają atrakcje turystyczne województwa, którego biblioteka pedagogiczna jest inicjatorką.

Piękne podziękowania dla pani Dyrektor ZSP im. S. Staszica w Wieruszowie za wyrażenie zgody na udział młodzieży w zadaniu w realizowanym z BOWŁ „Łódzkie na plus” na rok 2021 - organizator CRE WŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna Filia w Wieruszowie – Mirosława Żyła

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę