Tych rzeczy szuka wieruszowska Policja

Utracone przedmioty w wyniku kradzieży
2021-01-26 14:21

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi prowadzi rejestr przedmiotów poszukiwanych przez wszystkie jednostki w swoim garnizonie. Co zaginęło w powiecie wieruszowskim? Głównie to biżuteria. Jest nawet zabytkowy obraz wyniesiony z kościoła. 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie poszukują utraconego w wyniku przestępstwa kradzieży z włamaniem do kaplicy w miejscowości Piaski gm. Bolesławiec pow. wieruszowski, woj. łódzkie w okresie 28/29 października 2009 r., obrazu olejnego na desce z wizerunkiem św. Małgorzaty z Antiochii. 

Poszukiwany obraz pochodzi z przełomu XVII/XVIII wieku, jest wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego pod nr B/388. Kradzież na szkodę parafii pw. św. Trójcy w Bolesławcu. Obraz namalowany został przez nieznanego autora w technice - olej lub tłusta tempera na drewnie. Obraz w kształcie kwadratu o wymiarach: wysokość 66cm, szerokość 55cm. Ujęty pozłacaną ramą zdobioną płaskorzeźbionymi ornamentami z owocującej winnej latorośli oraz liści akantu. Pośrodku, w kolistym, złotym otoku wydzielającym lekko wypukłą powierzchnię, na neutralnym, brunatnym tle z ciemnymi obłokami, wyobrażona św. Małgorzata z Antiochii. Widoczna w 3/4 wysokości postaci, zwrócona w 3/4 w prawo (heraldycznie), ubrana w błękitnoszarą, przepasaną suknię zdobioną wyrazistym deseniem w czerwone, żółte i błękitne gałązki kwiatowe, wśród których rozpoznać można goździki, tulipany i róże. Suknia wykończona jest czerwonym kołnierzykiem i takimiż mankietami, okryta przerzuconym przez prawe ramię, diagonalnie spływającym płaszczem z czerwonej, bogatej materii zdobionej dużym, złotobłękitnym raportem z owoców granatu. Święta, fałdując połę owego kosztownego, żółto podbitego płaszcza, trzyma w lewej ręce palmę męczeńską, prawą zaś wspiera na głowni miecza. Twarz owalna, o regularnych rysach, okolona jasnymi włosami faliście spływającymi na ramiona. Na głowie złocista korona, wokół promienisty, żółty nimb. Obok, po lewej stronie świętej widoczny smok zionący ogniem. Naroża obrazu wypełnione przedstawieniami uskrzydlonych główek anielskich, ukazanych na tle ugrowo-szarych obłoków. Aniołki o pucołowatych, dziecięcych twarzach, okolonych jasnymi lokami, z błękitnymi, różowymi lub żółtymi skrzydłami.

Więcej o poszukiwanych przedmiotach przeczytacie tutaj

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę