Takie zdjęcie, to jest… kosmos

MAIL DO REDAKCJI
2013-01-16 11:47

Szanowni Państwo!

Lot w kosmos  aktualnie jest wielką szansą dla wszystkich.

Konkurs Heweliusza dający możliwość umieszczenia naszego nazwiska na orbicie wokół Ziemi na pokładzie satelity Heweliusz niestety został już zamknięty. Konkurs ten był rekomendowany przez Kuratorium Oświaty w Łodzi dla szkół.

Uwaga! Aktualnie pojawiła się nowa „możliwość lotu w kosmos“ dla młodzieży, uczniów szkół i dla nas wszystkich. Możemy polecieć na orbitę dookoła Ziemi na pokładzie polskiego satelity Heweliusz w postaci naszego zdjęcia. Organizatorami akcji są Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

My jako Wieruszowskie Koło Astronomiczne AN WIERAS pragniemy włączyć się do tej akcji i dodatkowo zachęcić  wieruszowską młodzież do wysłania swojego zdjęcia w kosmos. Dla uczestników akcji z Wieruszowa przygotowaliśmy nagrody. Wśród uczestników z Gminy Wieruszów rozlosujemy nagrody książkowe. Ponadto każdy uczestnik z Gminy Wieruszów otrzyma dyplom uczestnictwa od naszego Koła, plakat o satelicie Heweliusz i widokówkę o tematyce kosmicznej.

Organizatorzy proszą o podanie w emailu ze zdjęciem swojego imienia i nazwiska i miasta w celu wysłania certyfikatu udziału i wysłanie tego zdjęcia na adres email: zdjeciewkosmos@gmail.com My jeszcze prosimy dodatkowo o podanie nazwy szkoły i przesłanie tego samego emaila do nas do wiadomości na adres email: wieras10@wp.pl

Termin przysyłania zdjęć: 25 stycznia 2013 r.

Informacje na temat organizatorów akcji podajemy poniżej:

Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Zdjęcie w kosmos” w ramach projektu BRITE-PL. Informacje znajdziemy na stronie:http://zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org

Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij do nas mailem na adres zdjeciewkosmos@gmail.com do 25 stycznia 2013 amy umieścimy to na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie polskiego satelity i poleci w kosmos. Adres internetowy do wysłania zdjęć jest ten sam j.w. zdjeciewkosmos@gmail.com   

Celem akcji jest promocja wydarzenia jakim jest wyniesienie na orbitę satelitów „LEM” i „Heweliusz”  - pierwszych satelitów skonstruowanych w pełni przez polskich naukowców. Satelity te będą fotografować niebo w celu pomiaru jasności kilkuset najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej. Szczegóły projektu dostępne są na stronie: http://www.brite-pl.pl

 Aby miłośnicy polskiej nauki mogli współuczestniczyć w tym wydarzeniu, twórcy projektu BRITE-PL dają każdemu chętnemu możliwość umieszczenia zdjęć lub krótkich filmów na karcie pamięci, która stanie się częścią jednego z satelitów i wraz z nim zostanie wyniesiona na orbitę okołoziemską.

 Projekt BRITE-PL zwiększy wiedzę o polskich projektach kosmicznych, o szansach jakie one stwarzają młodym, ambitnym inżynierom i naukowcom. BRITE-PL to nie tylko nanosatelita, ale swoisty symbol nowego pokolenia. Inwestycje w nowe technologie i wspieranie rozwoju nauki są bodźcem dla firm do podążania za światowym postępem.

Regulamin nadsyłania zdjęć, które będą wysłane w kosmos znajduje się pod adresem: http://fajnasztuka.org/?page_id=570

1.Zdjęcie lub krótki materiał filmowy o dowolnej tematyce może wysłać każdy sympatyk projektu BRITE-PL

2.  Warunkiem technicznym jest nieprzekroczenie objętości 300 KB w przypadku zdjęcia i 1 MB w przypadku materiału filmowego.

3. Każdy chętny może wysłać do 5 zdjęć i/lub 1 film na adres: zdjeciewkosmos@gmail.com , w terminie do 25 stycznia do godziny 24.00 .

4. Wysłane zdjęcie lub materiał filmowy powinno być opisane w następujący sposób imię_nazwisko_miasto wysyłającego. Opis taki jest konieczny do identyfikacji wysyłającego w celu późniejszego przesłania mu certyfikatu potwierdzającego umieszczenie zdjęcia na kości pamięci satelity „Heweliusz”.

Szanowni Państwo!

W tym roku nastąpi wystrzelenie na orbitę wokółziemską pierwszych w historii Polski 2-óch satelitów naukowych Lem i Heweliusz. W ten sposób wraz z satelitą PW-Sat wystrzelonym w lutym ubiegłego roku nasz kraj będzie miał 3 satelity w kosmosie i dołączamy w ten sposób do elitarnego grona państw kosmicznych.

Proszę pamiętać, że pierwszy satelita w historii ludzkości - Sputnik został umieszczony na orbicie wokół Ziemi 4 października 1957 roku przez Rosjan. Nasze satelity pojawiają  się tam - na orbicie dookoła Ziemi po 55 latach. Satelity Konsorcjum BRITE-PL o imionach Lem i Heweliusz będą się zajmowały pomiarem jasności 500 wybranych gwiazd. W tym celu mają odpowiednią konstrukcję i oprzyrządowanie – instrumenty pomiarowe i teleskop.

Charakterystyka satelitów: wymiary 20x20x20 cm, waga 6 kg, moc zasilania 10W, wysokość orbity 800 km.

Umieszczenie na orbicie pierwszego polskiego satelity naukowego "Lema" planowane jest w II kwartale 2013 roku z rosyjskiego poligonu Yasny. Następnie pod koniec roku będzie wyniesiony satelita Heweliusz. Satelita Lem jest w trakcie przeprowadzania ostatnich testów przed wyniesieniem na orbitę.

Rozpoczęły się już prace przy drugim satelicie BRITE-PL - bliźniaku Lema Heweliuszu. Zespół inżynierów i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) przygotowuje się do etapu PDR (Preliminary Design Review) dla polskiej aparatury, jaka zostanie zainstalowana na Heweliuszu. Jest to ważny etap, bowiem znajdą się tu podsystemy opracowane i wykonane w Polsce. Wśród nich będą m.in: panele słoneczne, układ zasilania, czujnik promieniowania oraz nowy układ teleskopu.

16 grudnia 2009 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższegopodpisał decyzję o przyznaniu środków finansowych z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej na projekt:  "BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy". Satelita jest polskim udziałem w programie BRITE, stworzonym przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie i ma służyć do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W ramach podpisanej umowy będą zbudowane 2 satelity.

Będą to w Polsce pierwsze naukowe satelity badające gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca. Projekt astronomów, którego koszt wyniesie ponad 14 mln złotych, ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki. Pulsacje gwiazd będą badane za pomocą serii satelitów BRITE, zaprojektowanych w ramach programu BRIght Target Explorer (BRITE)-Constellation, który jest realizowany w kooperacji kanadyjsko-austriacko-polskiej.

Program BRITE jest bezprecedensową szansą nie tylko dla polskiej nauki, ale i polskiego przemysłu na pozyskanie nowych technologii i jednocześnie zaistnienia na prestiżowym forum eksploracji kosmosu.

Uczestnicy projektu:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego– finansowanie projektu – Patronat Honorowy

Centrum Badań Kosmicznych, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego- realizacja.  Informacje znajdziemy na stronie:

http://www.brite-pl.pl/pliki/main.html

Patronat Specjalny dla konkursu na imiona satelitów – Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dnia 21 kwietnia 2012 miała miejsce oficjalna uroczystość nadania imienia "Heweliusz" satelicie, budowanemu w Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach konsorcjum BRITE. Heweliusz oraz "ochrzczony" w połowie września Lem, to pierwsze polskie satelity naukowe. Środki na ich budowę i start wyasygnowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z wydarzeniem, Pani Profesor Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przysłała list do Dyrektora CBK Pana Profesora Marka Banaszkiewicza.

Rodzicami chrzestnymi satelity są uczniowie szkół - Laureaci konkursu "BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy". Patronat honorowy konkursu sprawował Minister Edukacji Narodowej. Słowo do Dyrektora CBK i laureatów konkursu skierował Pan Minister Tadeusz Sławecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W liście skierowanym do uczestników składał gratulacje wszystkim laureatom i życzył, aby - zgodnie z łacińską maksymą per aspera ad astra - poprzez pogłębianie wiedzy, zdobywanie i rozwijanie umiejętności stali się w przyszłości wybitnymi badaczami gwiezdnych przestworzy. Informacje o tym konkursie znajdziemy na stronach: http://www.brite-pl.ploraz  http://www.brite-pl.pl/konkurs2011/konkurs2011.html

Program BRITE jak już wspomniano jest bezprecedensową szansą nie tylko dla polskiej nauki, ale i polskiego przemysłu na pozyskanie nowych technologii i jednocześnie zaistnienia na prestiżowym forum eksploracji kosmosu. W sytuacji przynależności Polski do ESA satelity Lem i Heweliusz będą miały ogromne znaczenie dla rozwoju polskiej kosmonautyki.

Pozdrawiam  - Kazimierz Błaszczak

16.01.2013 r.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę