Światowy Dzień Wody w licealnej ekopracowni

Relacja z KOPERNIKA
2016-03-22 10:53

W pierwszy dzień wiosny a w przeddzień Światowego Dnia Wody  na zaproszenie Szkolnego Koła Ekologicznego „Kopernik” w ekopracowni odbyły się warsztaty ekologiczne z udziałem uczniów liceum klasy o profilu biologiczno-chemicznym i gimnazjalistów szkół powiatu wieruszowskiego wraz z nauczycielami. Program warsztatów „Woda substancja niezwykła” składał się z dwóch części.

W pierwszej części przedstawiona została prelekcja „Woda substancja  niezwykła” z wykorzystaniem zasobów multiteki wydawnictwa Nowa Era. Następnie w prezentacji multimedialnej opracowanej na podstawie „Raportów o stanie środowiska w województwie łódzkim” przedstawiono stan czystości wód rzeki Prosny w latach  2003 – 2013.         

Grupa młodzieży licealnej wraz gimnazjalistami wykonała badania parametrów fizycznych i chemicznych pobranej wcześniej próbki wody rzeki Prosny (punkt pomiarowy Mirków). Wyniki badań wybranych parametrów w większości pokrywały się z wartościami mierzonymi w latach 2010/2012 – 2013. Na podstawie uzyskanych i porównywanych wyników uczniowie sformułowali następujące konkluzje;

- stan wód rzeki w latach  2003 – 2013 sukcesywnie poprawia się; 2003r. to wyniki nie mieszczące się w normie (non) lub klasy IV

- w latach 2010/2012 stan czystości wód w badanych parametrach mieści się w klasach I – III, które określają potencjał ekologiczny umiarkowany

- porównanie parametrów z danymi 2013 roku pokazuje dalszą poprawę i określa potencjał ekologiczny rzeki jako dobry i powyżej dobrego; klasy I – II.

Druga część dotyczyła roli wody w procesach fizjologicznych roślin. Po zapoznaniu się z filmem edukacyjnym z zasobów multiteki wydawnictwa Nowa Era „Etapy ontogenezy rośliny okrytonasiennej” młodzież przystąpiła do wykonania doświadczeń biologicznych:

- badała wpływ czynników zewnętrznych na procesy kiełkowania nasion

- poddała analizie problem czy kiełkujące nasiona oddychają.

Po przeprowadzeniu i omówieniu wyników doświadczeń młodzież przystąpiła do rozwiązywania zadań z arkuszy maturalnych z lat 2005 – 2015, z którymi poradzili sobie w sposób zadawalający. Należy sądzić, że ta forma zajęć była ciekawa i zajmująca dla zaproszonych gości. Warsztaty te były dla młodzieży dobrą forma kształtowania postaw proekologicznych na rzecz środowiska przyrodniczego.

Gospodarze spotkania dziękują wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom. Przebieg warsztatów był dokumentowany fotograficznie.

 

Opiekun ekopracowni

Ewa Stasik-Żyła

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę