Strażacy ostrzegają: Czyśćmy kominy!

Apeluje Państwowa Straż Pożarna
2014-12-15 13:12

- Nie bagatelizujmy okresowego czyszczenia przewodów kominowych – apeluje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie mł. bryg. Dariusz Górecki.

O czym warto pamiętać w okresie grzewczym?

Najważniejsze jest to, by dbać o sprawność techniczną naszych instalacji. Pamiętajmy, by przeprowadzać okresowe przeglądy przewodów kominowych. To obowiązek, który spoczywa na nas zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Według ustawy dotyczącej prawa budowlanego, każdy użytkownik budynku powinien co najmniej raz w roku skorzystać z usług kominiarza. Oczywiście musi to być mistrz kominiarstwa, który sprawdzi i wyczyści przewody kominowe, wentylacyjne, a następnie wystawi nam protokół z okresowej kontroli.

A co z samym czyszczeniem kominów?

Jeżeli w naszych piecach wykorzystujemy paliwa stałe: węgiel, miał, drewno, koks,   to czyszczenie przewodów powinno odbywać się cztery razy w roku. W przypadku gazu przynajmniej dwa razy.

Co nam grozi jeśli dojdzie do zapalenia się sadz i nie będziemy posiadać odpowiedniego protokołu z okresowej kontroli?

Jeżeli straż jest wzywana do takiego zdarzenia, to wiadomo że przewody nie były prawidłowo wyczyszczone i sprawdzone. Tu oczywiście nie chodzi o sam papierek a o nasze bezpieczeństwo, dlatego wymagajmy od kominiarzy fachowej pracy. W przypadku takiego wezwania musimy ukarać właściciela budynku mandatem karnym.

W wysokości?

Od 50 do 500 zł. Należy również pamiętać o konsekwencjach pożaru. Przewód kominowy może ulec zniszczeniu i dodatkowo będziemy narażeni na koszty. Naprawdę zachęcam państwa, by nie oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. Kiedyś kominiarze chodzili od domu do domu  i często właśnie po zdarzeniach słyszymy takie tłumaczenia, że w tym roku go nie było. On oczywiście nie ma obowiązku, by nam o tym przypominać. To my musimy dotrzeć do fachowca z uprawnieniami.

Co jeszcze może się stać, gdy w porę nie opanujemy zagrożenia lub straż zostanie poinformowana zbyt późno?

Płomień wydostający się z komina może zająć inne budynki. Jeśli dojdzie do pęknięcia komina w środku, a temperatura jest w przypadku takiego pożaru bardzo wysoka, to sadze mogą wydostać się i w konsekwencji nawet doprowadzić do pożaru strychu czy poddasza. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę