PiS wymusi zmianę nazw ulic?

WIERUSZÓW
2016-01-31 14:07

Czy w Wieruszowie oraz innych miastach w Polsce już niedługo znikną nazwy ulic kojarzące się z komunizmem? Może się tak stać dzięki inicjatywie senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali specjalny projekt ustawy.

Senatorowie partii rządzącej wnoszą o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej, która zabraniałaby propagować komunizm lub inny ustrój totalitarny przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. – Nazwy (…) w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować – czytamy w projekcie ustawy. – Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944 – 1989.

Jeśli PiS wprowadzi ustawę w życie, a w wszystko na to wskazuje, to wojewoda będzie mógł stwierdzić nieważność aktu nadającego nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej. Taka decyzja będzie jeszcze musiała zostać poparta opinią IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Samorządy od dnia uprawomocnienia się zarządzenia, w określonym terminie, będą miały obowiązek nadania nowej nazwy.

Dodajmy, że inicjatywę zmiany nazewnictwa ulic kojarzących się z komunizmem podjął kilka miesięcy temu burmistrz. Do tej pory nie udało się go wdrożyć w życie.

Według dr Macieja Korkucia, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, w Wieruszowie w pierwszej kolejności powinny zniknąć ulice: 25 – lecia PRL, PKWN, 19 stycznia, Marcelego Nowotki, Jana Krasickiego, Karola Świerczewskiego, Mariana Buczka.- Struktury te i postacie były narzędziem realizacji działań totalitarnego państwa sowieckiego, wrogich wobec niepodległości Polski i wolności obywateli RP.  Utrzymywanie tego rodzaju nazw w niepodległej Polsce jest sprzeczne z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej a jednocześnie jest działaniem niewychowawczym, pochwałą zbrodniczych ideologii i działalności służącej obcemu państwu, skierowanej przeciw prawowitym, konstytucyjnym władzom Rzeczypospolitej Polskiej tłumaczył dr Korkuć, odnosząc się do zapytania radnego Pawła Szandały, które zostało opublikowane na naszym portalu. Są nazwy, które można pozostawić. Jakie? Czytajcie wcześniejszą publikację.

(PaH)

http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/dokumenty/druki/000/47.pdf

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę