Nawiązali dialog z Gminą Żydowską

Ważne spotkanie w Wieruszowie
2015-04-15 17:56

Zaczęło się od spektaklu grupy teatralnej Ekstrakt „I tylko widzę ich twarze”. W ubiegłym roku Licem Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z sukcesem zaangażowało się w projekt „Śladami Wieruszowskich Żydów”. Teraz miasto na poważnie rozpoczyna współpracę z Gminą Żydowską we Wrocławiu. Do spotkania nawiązującego dialog obu stron doszło w środowe popołudnie w Wieruszowskim Domu Kultury. Jego inicjatorką była Małgorzata Dudka – Kos. – Uważam, że Wieruszów jest niestety odcięty od swoich korzeni – tłumaczyła nam radna Rady Miejskiej. – Tak naprawdę miasto buduje się na tym jaką ma kulturę, jaką ma tożsamość. Mieszkam tutaj ładnych parę lat i niestety tego nie doświadczam. Zwyczajnie mi tego brakuje. Przy okazji pewnych sytuacji, zaistniałych w mieście, nawiązałam kontakt z Gminą Żydowską i okazało się, że oni jednak są otwarci i chcą coś robić.

Z takiego obrotu spraw cieszy się przewodniczący Gminy Żydowskiej. Aleksander Gleichgewicht w rozmowie z tugazeta.pl przyznał, że jest szczęśliwy i bardzo pozytywnie zaskoczony. – Jestem wręcz wzruszony, że takie inicjatywy w duchu kulturowości i przywracania tej dobrej historii są podejmowane. Nie ukrywam, trochę mi wstyd że tak późno się o tym dowiaduję. Inicjatywy kulturalne, edukacyjne, zaangażowanie pedagogów, lokalnych samorządowców oraz historyków są już solidną podwaliną do odbudowania prawdziwej historii. Bezpośrednią przyczyną naszego przyjazdu była dyskusja o wspólnych planach dotyczących miejsca smutnego, ale bardzo ważnego, związanego z historią wieruszowskich Żydów, ich martyrologią w okresie holocaustu. Chodzi oczywiście o żydowski cmentarz, czyli miejsce które jest naszym wspólnym zobowiązaniem. To dzisiejsze spotkanie napawa optymizmem. 

Jak usłyszeliśmy na spotkaniu współpraca miasta z Gminą Żydowską nie będzie polegała na jednostronnych relacjach. Nasi rozmówcy zapowiadają, że oprócz zaangażowania się w kwestię ratowania cmentarza wieruszowianie mogą liczyć na zaproszenia do Wrocławia, gdzie szerzej będzie można dowiedzieć się o historii oraz działalności Żydów. – Jestem bardzo dobrej myśli. Pewnie już za niedługo dojdzie do roboczego spotkania na którym padną konkretniejsze zobowiązania. Będziemy zastanawiać się skąd zdobyć środki i jak zorganizować całą logistykę dalszych wydarzeń – dodaje Gleichgewicht.

Małgorzata Dudka – Kos po spotkaniu z przedstawicielami Gminy Żydowskiej we Wrocławiu została oficjalnie opiekunką kirkutu. Na miejscu najprawdopodobniej już niebawem ruszą prace porządkowe. Owocem nawiązanego dialogu, jak zaproponowała goszcząca na spotkaniu Beata Waniek, może być wydarzenie kulturalne nawiązujące do dwóch kultur Wieruszowa. Warto wspomnieć, że podobne inicjatywy z powodzeniem dzieją się już w sąsiednim Kępnie, gdzie co roku z ramienia stowarzyszenia „Socjum Kępno” organizowane jest spotkanie „Na styku kultur, religii i czasów”.

Patryk Hodera

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę