2016-04-29 13:25
BASENY OGRODOWE ROZPOROWE NA STELAŻU, MATERACE, PONTONY KOLKA, RĘKAWKI, KAMIZELKI ŚWIATOWEJ FIRMY INTEX NIE MARKET FACEBOOK.COM/BASENYTIGER 692-98-98-98.
2016-04-29 13:24
OBSŁUGA MUZYCZNA IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH DJ TIGER MUZYKA LATA 80 PO NOWOŚCI. NAGŁOŚNIENIE OŚWIETLENIE WYNAJEM. FACEBOOK.COM/DJTIGERPL 692-98-98-98.
2016-04-29 13:20
EKO GROSZEK Czeski 470zł/t 22mj/kg, Polski 750zl/t 29mj/kg TEL.781696880, TEL.782429454 Zapewniamy transport.
2016-04-29 13:19
Wynajmę mieszkania dla pracowników, w pełni umeblowane, w Wieruszowie. Kontakt: 606578591.
Krowa, która mało mleka daje, to ANGUS
2010-10-11 10:55
Nasz Ślązak, stawia na ekologię!
Jak w telegraficznym skrócie przedstawić Zbigniewa Małyskę? Można tak: Ślązak z krwi i kości, przedsiębiorca, dwukrotny Laureat PROGRAMU SOLIDNA FIRMA, hodowca wyjątkowego bydła rasy ANGUS, facet z pomysłem a dokładniej z niezliczoną ilością idei. Od całkiem niedawna można mówić o nim dużo krócej: mieszkaniec powiatu wieruszowskiego.

Wszystko zaczęło się 3 lata temu. Małyska znalazł ogłoszenie z ofertą sprzedaży ziemi w bliskim dla Wieruszowa Mieleszynku. Z daleka od Śląska, zgiełku, cywilizacyjnego pędu. Przyjechał, kupił, zamieszkał. Od początku widział w spojrzeniu ludzi jedno pytanie. Było dla niego bardzo czytelne: - Jak sobie miastowy, na wsi poradzi?

Patrzył na te swoje hektary i zastanawiał się, jak je „uruchomić”. Nie przekonywał go widok rolników nie tyle pracujących, co harujących dla małego zysku: od świtu do nocy. Świadomość niskiej klasy ziem, była asumptem do poszukiwania czegoś, co w miarę małych nakładów mogłoby zacząć przynosić korzyści. Podpowiedzią była cisza. Ta płynąca ze wsi, lasów i pól – z Doliny Prosny i tej dzikiej, zarośniętej rzeki, której meandry omijane są przez innych szerokim łukiem. Zbigniew Małyska zobaczył w tym siłę – mówiąc wprost: ekologiczną moc. Pod kątem tego zaczął dopasowywać się do unijnych wymogów i dzięki temu mógł zacząć korzystać z odpowiednich pozwoleń i oczywiście dopłat. Po 3 letnich staraniach i spełnieniu zaleceń już niebawem będzie w posiadaniu odpowiedniego certyfikatu. To pewnego rodzaju glejt dający wiele możliwości – od sprzedaży, aż po inwestycje. Żeby mieć tego typu zaświadczenie, potrzeba ekologicznej świadomości. Małyska ją ma. Przykład? Nie kosi nigdy łąki od zewnątrz, do wewnątrz, jak to zwykle robią rolnicy. Zaczyna zawsze od środka. Tym samym daje możliwość ucieczki zwierzętom. Nigdy też nie kosi trawy do końca. Zostawia odpowiedni obszar zarośnięty, po to by mógł on stanowić dla różnych, drobnych gatunków schronienie.

Przedsiębiorca – rolnik, nie tyle z dumą ile na dowód tego, co mówi pokazuje swoje dłonie. - To nie są ręce rolnika, chociaż jestem hodowcą bydła. I żeby nie było! Nie mam pracowników. – mówił nam podczas robienia materiału. Ok – ręce bez bruzd i naskórka twardości włoskiego orzecha. W czym tkwi tajemnica? Właśnie w wyjątkowej hodowli . Stanowi ją stado bydła rasy angus. Małyska przekonuje, że mając 20, 25 sztuk tych zwierząt może spokojnie wyjechać sobie na weekend o każdej porze roku, natomiast latem nawet na tydzień. Zwierzęta tak naprawdę same dbają o siebie - puszczone samopas, pasą się właśnie same. Z dojeniem też nie ma kłopotu, bo to rasa typowo mięsna. Problemem za to, jest zobaczenie u nich porodu. Matka pojawia się z młodym dopiero po 2, 3 dniach, kiedy osobnik jest już na tyle silny, że z powodzeniem może uciekać. Zbigniew Małyska ma warunki do hodowli – łąki, las, podmokłe tereny. No właśnie, ale czy to są warunki, czy raczej ich brak? Właściciel jedynych krów tej rasy w naszym powiecie przekonuje, że tak naprawdę każdy rolnik posiadający wystarczający areał może hodować angusy – z powodzeniem i to olbrzymim. Ta bezroga rasa ma wyśmienite mięso o które zabiegają coraz częściej nasi restauratorzy. Polacy też je znają, ale najczęściej… z amerykańskich filmów. Te grube, soczyste steki na stołach za wielką wodą, podawane są właśnie z angusów. Zdaniem Ślązaka, który stał się wieruszowianinem, mamy tutaj ogromny, niewykorzystany potencjał. Trzeba tylko dać się przekonać, że można to zrobić… ze smakiem. Z czymś, co dawno umknęło producentom żywności, wytwarzającym jedzenie na szeroką skalę. Małyska ma świadomość biegnącej przez powiat wieruszowski krajowej „ósemki” – świadomość jej pomijania przez samorządowców od promocji. Nawet „witaczy” nie mamy porządnych. Wizytówką mogłaby się stać choćby żywność. Nikt nie wykorzystuje też bardzo pozytywnie brzmiącej nazwy geograficznej jaką jest Dolina Prosny. – Dlaczego? To pytanie cały czas pozostaje bez odpowiedzi, jednak hodowca angusów jest otwarty na propozycje. Dołączy z chęcią do tych, którzy będą chcieli sobie w tej kwestii odpowiedzieć. Ba – jest otwarty na inne pytania naszych rolników i przedsiębiorców – jeśli zostaną zorganizowane spotkania, chętnie przyjmie zaproszenie. Zbigniew Małyska udowodnił, że w dzisiejszych czasach można mieć szacunek do tradycji, ale można też umieć ekonomicznie wykorzystać jej walory a nie tylko… tradycyjnie klepać biedę.

ANGUS wg Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Zaliczana do małych ras mięsnych, wcześnie dojrzewających i szybko rosnących. Dzięki pracom hodowlanym prowadzonym w USA uzyskano zwierzęta o wysokiej wyrostowości oraz późniejszym dojrzewaniu. Pozwala to prowadzić opas systemem ekstensywnym do wyższych mas ciała (550 kg) bez obawy nadmiernego otłuszczenia tuszy. Dorosłe buhaje ważą około 1000 kg, krowy 650 kg. Cechą dominującą jest bezrożność i czarne umaszczenie z aksamitną sierścią; występuje również angus o umaszczeniu czerwonym. Rasa charakteryzuje się małą masą cieląt po urodzeniu (30-35 kg), łatwością porodów i wielką troskliwością krów o potomstwo. Bydło to bardzo dobrze wykorzystuje pasze objętościowe, nawet gorszej jakości. Doskonale znosi gorsze żywienie i trudne warunki klimatyczne. Pozytywne cechy tej rasy występują również u mieszańców uzyskanych w wyniku krzyżowania z krajowym bydłem mlecznym.

Rafał Przybył


GALERIA NR:
1
KOMENTARZE [31]:
ad.Lubczyna   2010-10-11, 11:23    
I na tym polega siła rzetelnej gazety. Nie do ocenienia są podawane tu informacje z których można korzystać i które bez wątpienia mogą wreszcie coś zmienić. Mam wielkie uznanie dla Łącznika. Pomijam fakt że w życiu nie wiedziałem o takich krowach. Pozdrawiam z pobliskiej fermentującej i śmierdzacej znowu dzisiaj Lubczyny
abcdefgh   2010-10-11, 12:58    
Dobry artykuł, mówiący o tym, że jak się chce to wiele można zrobić. Niestety już wyobrażam sobie komentarze ludzi, którzy powymyślają z zazdrości różne dziwne rzeczy i nie będzie im pasowało, że te krowy są czarne...z resztą zobaczymy :) Pozdrawiam Redakcję, z przyjemnością czyta się artykuły napisane przez Rafała Przybyła
wujek Andrzej   2010-10-11, 13:14    
Nie chwalcie R.Przybyła i Łacznika bo zaraz go tu zaplują na amen. Łącznik fu Tygodnik cacy
Dog life   2010-10-11, 14:04    
a na pierwszym zdjęciu pies jak byk duży jak krowa
rolnik z wieruszowa   2010-10-11, 19:15    
to jest dobra rasa, ale cielaki kosztuja około 1300zł,wieć trzeba mieć troche kasy na założenie stada...
rolnik   2010-10-11, 20:07    
można metodą wypierania rasy - kupić byka i zacielać krowy mleczne.
olek   2010-10-11, 20:25    
na 20-25 sztuk bydła potrzeba 20-25 ha łąk. w systemie ekstensywnym bydło te rośnie 24-27 miesiecy a zimą i tak trzeba dokarmiać. Nikt mi nie powie że jak kolo ma 20 szt to sobie siedzi w domu z założonymi rękami. Wielki plus za pomysł ale prawde mówiąc nie ma czym się chwalić.
hodowca   2010-10-11, 20:34    
nic specjalnego bo przy tak małym stadzie to tylko g*** zostają po tych krówkach a nie kasa.. niech się wypowiedzą hodowcy którzy mają pojęcie co to jest hodowla ekstensywna i co z tego zostaje a nie mieszczuchy myslą że Pana Boga za nogi złapali..
Zocha   2010-10-11, 20:46    
No i zaczęło się. Cały *Wieruszów*!!!. A mówią, że nic w Wieruszowie nie ma. A my tu mamy samych specjalistów!!!Specjalistów od zdjęć! Od ginekologii! Od nagłośnienia zespołów!Od polityki! Od wszystkiego w ogóle! No i od Angusów też!!!Biedna ta gazeta. o czym ona ma pisać aby wreszcie zadowolić tych wszystkich niezadowolonych.
rolnik   2010-10-11, 20:55    
do hodowcy i olka coś mi się zdaje że wasza wiedza jest czysto teoretyczna. Mieści się ona w stereotypie, że na wsi to nic sie nie opłaca, i nie warto niczego próbować. Czarnowidztwo jast naszą domeną narodową a jak już coś komuś wyjdzie, to trzeba go zmieszać z błotem. A może podacie jakiś sposób na *złoty* biznes Panowie ?
abcdefgh   2010-10-11, 21:19    
oj spełniła się moja przepowiednia, dzięki takim ludziom jak olek czy hodowca będę uchodził tutaj za Nostradamusa :)
myk   2010-10-11, 21:53    
Angusy! trzymajcie się zdrowo, może powstanie odmiana wieruszowska-odporna na ludzkie banały,pozdrowienia dla hodowcy :)))))))))))))))
Einstein z Fabrycznej   2010-10-11, 22:43    
Do Łącznika! Nie piszcie więcej o zawodniku Donzo bo Każdy wie, że wielu takich mieszka w Afryce i wielkie halo z tego nie robic. Donzo to nie Obama. Jak wyladują z marsa bez rewelacji każdy w wieruszowie widział e.t. i tez sensacji nie było zamknijcie ju z to wszystko bo tu każdy wie już to. Tu sie niczym ludzi nie zaskoczy. Tu jest mądrość narodu na każden temat. Na każden bez wyjatku. Żylim dotąd bez łącznika i było dobrze to po co to. No po co. Krowy jakieś i jeszcze mleka nie dają zepsute są buble.
Einstein z Fabrycznej   2010-10-11, 22:45    
I jedna ma jeszcze nos nie wytarty. jakby była wieruszowska miała by wytarty!
osalafa   2010-10-12, 10:43    
AKCJA NA PORTALU: *** NIE KARMIĆ TROLLI *** Ludzie nie dajcie się prowokować do bzdurnych dyskusji, TROLL to internetowy anty społecznik, zaczepnik, awanturnik, forumowy mądrala, odżywia się on waszymi wpisami na wątek który sam zaczął. Najprostszy sposób aby ich wyeliminować to nie zwracać na niego uwagi. Bądźcie mądrzejsi bo inaczej ten portal zmieni się w jedno wielkie trollowisko.
mieszkaniec wieruszowa   2010-10-13, 18:11    1
jaki mieleszynek staje się słynny tu małysek krowy a lasota agrowczasy jeszcze trochę a podbijecie eurpoe pozdrawiam
hodowca   2010-10-13, 23:06    
widze że sami znawcy się odezwali w tej dziedzinie ;) nie macie pojęcia co to byk a buhaj a co dopiero o hodowli ekstensywnej bydła mięsnego :) pozdrawiam zadufanych mieszczuchów co to wszystko na wsi się opłaci, pieniązki do kieszenie skaczą a kokosy lecą dzień i noc:)
rolnik   2010-10-14, 06:57    
A może kolega hodowca nie może pogodzić się z tym że to miastowy potrafi zdziałać coś poza narzekaniem - jak już wcześniej pisałem - proszę niech kolega hodowca napisze jak się robi interesy na wsi, skoro jest takim ekspertem
K   2010-10-14, 07:18    
Pomijając merytorykę Państwa wypowiedzi, zastanawiam się, czy określenie *mieszczuch* bierze się z niedowartościowania, czy może przerostu formy nad treścią? Pozostawiam do oceny innym...
Zbigniew Małyska   2010-10-14, 07:22    
Szanowni internauci, Przyznam, że nie spodziewałem się tak burzliwej retoryki. Zdecydowałem się na wywiad powodowany chęcią zainteresowania odrobinę innym rolnictwem - być może to iż przyjechałem do Was (teraz już Nas) z miejsca oddalonego o 178km powoduje że inaczej patrzę na pewne sprawy (co nie oznacza, że jest to jedynie słuszna ideologia). Nie zamierzam nikogo na siłę namawiać do hodowli Angusów, jak i rolnictwa ekologicznego (choć uważam, że jest to jeden ze sposobów na zintensyfikowanie dochodów z rolnictwa). Jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany polemiką na ten temat to zapraszam do siebie, gdzie chętnie potwierdzę prawdziwość moich słów. Z całym szacunkiem do wszystkich internautów zabierających głos w tej dyskusji, to tylko ja wiem, jak wiele czasu poświęcam na prace w gospodarstwie, i jakie korzyści finansowe osiągam z tego tytułu. Z poważaniem Zbigniew Małyska
magda.m   2012-03-09, 18:43    
Ostatnio byłam na spacerze w okolicy posiadłości Pana Małyski i pytam się gdzie te krowy naliczyłam aż 2.Jeżeli ktoś chce jeździć na wczasy to niema czasu na zajmowanie się gospodarstwem obojętnie jakim.
Marius7   2012-03-10, 12:27    
Ciekawe, do tej pory uczono, że nic nie szkodzi bardziej środowisku naturalnemu jak rolnictwo, a teraz rolnictwo jest ekologiczne ? Ciekawy artykuł, naprawdę nie wiedziałem, że rolnictwo może być ekologiczne.
magda.m   2012-03-10, 16:59    
w dzisiejszym świecie niema ekologi wszędzie jest chemia,jeżeli się nie posieje to jest s laby plon.
farmer.   2012-03-11, 20:36    
Szanowna Pani Magdo.M Krowy mają się świetnie, jest ich obecnie 10 + cielęta Przykro mi że nie zechciały się Pani zaprezentować.
magda.m   2012-03-11, 21:42    
Dzisiaj była piękna pogoda więc byłam na spacerze i nie widziałam ani krów ani cieląt które ponoć są bo krowy są tylko 2
initram   2012-03-11, 23:20    
Pani Magda to bardzo dziwna osóbka.Pisze...po co? No właśnie Pani Magdo jaki ma Pani cel w tym pisaniu? Znam Pana Małyskę i jestem przekonany że gdyby poszła Pani do niego i zapytała czy może obejrzeć krowy to zostałaby oprowadzona po gospodarstwie i pewnie wiele by się dowiedziała o ich hodowli. Krowy u Pana Małyski mają świetne warunki, mnóstwo wolnej przestrzeni, stawy i pomieszczenia (tzw. obory). Gdyby wszystkie zwierzaki hodowane w naszym powiecie miały takie warunki jak u Małyski to byłbym naprawdę bardzo szczęśliwy.Jak ktoś nie wie jak wygląda krowi raj to proszę udać się do Małyski.
saddik   2012-03-12, 08:05    
Może Pani Magda krów nie widziała, bo tam gdzie Pani spaceruje kręcą się same byczki. Za mundurem panny sznurem.
polkar   2012-03-12, 09:28    
Tak w ogóle to co ma na celu odkopanie tematu sprzed póltora roku do tyłu?? Ze co, ze dwie krowy są?? i to takie warte uwagi, zeby takiego newsa podawac??
magda.m   2012-03-12, 20:35    
tu dziwna osóbkka chociaż nie pochodzę z tych okolic to wiem jak krowa wygląda bo mam 4 które doje, na świnkach też się znam.Byczki trzymam w oborze żeby szybciej rosły
kala   2012-03-12, 20:50    
Ja też na krówkach się znam, mam tylko jedną ale dojną.
magda.m   2012-03-13, 21:21    
jak masz jedną krówkę to na pewno wszystkie rozumy już zjadłeś,jak będziesz prowadzić gospodarstwo zróżnicowane to pomyśl co piszesz ja pracuje zawodowo mąż też wymieniamy się prawie się nie widzimy

DODAJ KOMENTARZ
REDAKCJA PORTALU www.tugazeta.pl NIE ODPOWIADA ZA TREŚĆ KOMENTARZY ZAMIESZCZANYCH PRZEZ INTERNAUTÓW.
Dodawanie komentarzy możliwe jedynie po zalogowaniu

OGŁOSZENIA | REKLAMA | KONTAKT
Copyright 2010-2012 Łącznik - Projekt i wdrożenie sklepy internetowe Kępno webmaster()tugazeta.pl
Top
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w opcjach przeglądarki. - ZAMKNIJ