Inspektorat oświaty w Wieruszowie

Artykuł Zenona Magaja
2021-02-08 06:57

Inspektorat Oświaty w Wieruszowie rozpoczął swoją działalność od stycznia 1955 roku, kiedy Wieruszów został powiatem.

Już jesienią 1954 roku trwały przygotowania do uruchomienia inspektoratu, przewożono dokumenty z placówki w Wieluniu, by przygotować placówkę w Wieruszowie do funkcjonowania od stycznia 1955 roku.  Nad przygotowaniem placówki czuwali Piotr Winkowski - przyszły inspektor i Genowefa Parnowska - pracownica przyszłego inspektoratu.

Inspektorat umieszczono w prywatnym budynku państwa Frankowskich na styku ulic Warszawskiej i Fabrycznej. Pierwszym inspektorem został Piotr Winkowski, pełnił tę funkcję do roku 1960-do swojej śmierci.

Kiedy w 1961 roku wybudowano biurowiec, inspektorat został do niego przeniesiony. Utworzono wtedy Wydział Oświaty i Kultury. Po śmierci Piotra Winkowskiego jego następcą został  Jerzy Michalski, a po nim Henryk Dwornicki.

W 1975 roku następuje reorganizacja administracyjna kraju, zlikwidowano powiaty, powstają nowe województwa. Z łódzkiego Wieruszów przechodzi do kaliskiego. Wydział Oświaty i Kultury zostaje zamieniony na Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół  z dyrektorem Tadeuszem Borkiem. Znikają stanowiska podinspektorów i wizytatorów. Inspektorzy stają się dyrektorami. Z upływem lat zostaje przywrócone stanowisko inspektora przy Urzędzie Gminy.

Inspektorzy szkolni: Piotr Winkowski, Jerzy Michalski,  Henryk Dwornicki, Mieczysław Urbaniak, Danuta Ludwiczak, Bolesław Mazurek, Alicja Lewandowska, Waldemar Urbaniak.

Podinspektorzy: Tadeusz Borek, Jan Powolny, Stefan Rębisz, Edward Mokracki, Longin Matyja, Helena Grzegorek, Waleria Droszcz

Wizytatorzy: Zofia Matyja - język polski, Stefan Rębisz- matematyka, Łucja Kopacka - historia, Marianna Nikodem-język rosyjski, Janina Górna - wychowanie przedszkolne, Florian Rojek - geografia.

Pan Florian Rojek pełnił też funkcję kierownika Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Przy Wydziale Oświaty i Kultury funkcjonowali też instruktorzy przedmiotowi. Organizowane były coroczne konferencje przedmiotowe z pokazem wzorcowych lekcji i innowacji pedagogicznych. Konferencje te prowadziły do szerokich dyskusji na temat szkolnictwa w tym metodyki nauczania. Zakończeniem konferencji  było zawsze sute przyjęcie które wiązało przyjaźń i koleżeńskość nauczycieli. Po likwidacji Wydziałów Oświaty i Kultury skończyły się też owe konferencje a tym samym kontakty nauczycieli z różnych szkół.

Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, którego dyrektorem był Tadeusz Borek, funkcjonował w latach 1975-85.Następnie utworzono Miejsko-Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, którego dyrektorem został Zenon Kubot. W kolejnej zmianie przywrócono stanowisko Inspektora Szkolnego, które funkcjonuje do dzisiaj przy Urzędzie Gminy.

Upływają lata, nowe władze i nowi ministrowie, by zaistnieć w historii  oświaty, ciągle coś przy niej manipulują wprowadzając czasem niesamowity bałagan i zamieszanie. Nie będę wymieniał tu nazwisk tych ministrów.

Jestem  już od wielu lat na nauczycielskiej emeryturze i czasem porównuję to co było, z tym co jest obecnie. Stwierdzam, że  funkcjonowanie oświaty do roku 1975 było konkretne, przemyślane z dużą korzyścią dla szkolnictwa. Po1975 było już gorzej, a o tym co się wyprawia z dzisiejszą oświatą to już nawet nie warto pisać. Szkoda tylko dzieci.

Wiele informacji dotyczących Inspektoratu przekazała mi jeszcze za życia pani Genowefa Parnowska.

Zenon Magaj

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę