Co w lesie huczy?

Lasy Państwowe zapraszają!
2021-03-12 12:29

Szanowni Państwo,

zapraszamy na niecodzienne wydarzenie dla miłośników sów oraz dzikiej przyrody organizują Lasy Państwowe. Już w połowie marca będzie można usłyszeć „Co w lesie huczy?”. W organizacji wydarzenia nie przeszkodziła leśnikom nawet pandemia, gdyż większość atrakcji odbędzie się online.
 
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w nocy w lesie czasem słychać tajemnicze odgłosy? Kto i dlaczego je wydaje? Czy te odgłosy zapowiadają coś złego? Na te i inne pytania w najbliższych dniach będą odpowiadać poznańscy leśnicy w ramach ogólnopolskiej akcji "Co huczy w lesie"?
 
Dlaczego teraz jest organizowane wydarzenie „Cowlesiehuczy”? 
 
Koniec zimy to czas, kiedy w lesie do głosu dochodzą sowy. U większości z nich na przełomie lutego i marca trwa okres godowy. Samce głośno pohukując nawołują samice na swoje terytorium.
 
- Chcemy przybliżyć wiedzę na temat tych wyjątkowych ptaków, ale i pokazać, że po zmroku, las może być równie atrakcyjny, jak za dnia - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Mimo pandemii każdy może wziąć w niej udział, ponieważ wszystkie atrakcje odbędą się online na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.
 
Noc z sowami w tle ma już swoją wieloletnią tradycję. Ze względu na panujące obostrzenia leśnicy postanowili znaleźć rozwiązanie, by spotkać się z miłośnikami sów i przyrodniczych ciekawostek. W tym roku każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu, ponieważ wszystkie atrakcje zostaną przeniesione do wirtualnego świata i odbędą się w nieco innej formie niż dotychczas, bo w przeważającej części z wykorzystaniem narzędzi on-line. 
 
- Na wydarzenie Lasy Państwowe zapraszają każdego, komu sowy już skradły serce i każdego, kto chciałby je poznać bliżej. Spotkania z leśnikami pozwolą małym i dużym miłośnikom przyrody dowiedzieć się kilku ciekawostek o biologii i zwyczajach sów. - mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Małgorzata Krokowska-Paluszak. 
 
Podczas dotychczasowych naszych spotkań, punktem kulminacyjnym było rozpoznawanie sów po wydawanych głosach. Jak będzie w tym roku? Koniecznie zapoznajcie się z naszym programem.

Już 11 marca, o godzinie 18:00, z podpoznańskiego Nadleśnictwa Łopuchówko rusza ogólnopolska transmisja on-line z otwarcia wystawy fotograficznej „Uhuu, sowy w obiektywie”. O kulisach powstania niesamowitych fotografii opowie autor Tomasz Skorupka. Transmisję będzie można ogladać na profilu głównym Lasów Państwowych, na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz na profilu Nadleśnictwa Łopuchówko. 
 
W piątek 12 marca o godz. 11:00 o spotkaniu z puchaczem Miszą opowiedzą nieustraszone Tosia i Gosia, które wybrały się do ośrodka rehabilitacyjnego na terenie Nadleśnictwa Turek na spotkanie z największą występującą w Polsce sową. Koniecznie zajrzyjcie na nasz profil Facebook i przekonajcie się, czy mała Tosia zaprzyjaźniła się z Miszą. Na premierę sowiego odcinka zapraszamy na profil główny Lasów Państwowych  oraz do nas na profil Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. 
 
W czasie trzydniowego wydarzenia online (11 a 13 marca), na głównym profilu Lasów Państwowych na uczestników  będzie czekało mnóstwo atrakcji.
 
W programie zaplanowano m. in.:  Sowią lekcję online z edukatorami leśnymi, w której będziecie mogli wziąć udział w domu lub w klasie z uczniami

Filmy pełne ciekawostek, faktów i mitów, po których już nikt nie będzie miał wątpliwości, czym jest wypluwka, do czego służy sowom szlara i co sprawia, że lot sów jest taki bezszelestny

Rozmowy z ekspertami, przyrodnikami, sowiarzami, czyli tymi, przed którymi sowy nie mają tajemnic

Wizyta w ośrodku rehabilitacyjnym dla ptaków drapieżnych, gdzie porozmawiamy ze specjalistami o tym, jak wygląda opieka nad pacjentami

Nocna wyprawa do lasu i słuchanie głosów sów. Sowie pieśni miłosne najczęściej słychać po zmierzchu lub późnym wieczorem, to właśnie wtedy warto wybrać się do lasu. Tak!

Będzie można je usłyszeć na własne uszy! 

W końcu razem z leśnikami, na żywo, będzie można obejrzeć moment zwrócenia naturze sów, które zostały wyleczone w ośrodku, a teraz mogę wrócić do lasu.
 
Wszystkich tych, którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej o sowach zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku, gdzie w najbliższym czasie postaramy się Państwa zaskoczyć ciekawostkami, o tych pięknych i majestatycznych ptakach. 

To nie wszystko! Do końca marca w różnych nadleśnictwach w Polsce będą przygotowane sowie atrakcje, czyli nocne wyprawy do lasu czy zajęcia online.
 
By być na bieżąco z atrakcjami wystarczy śledzić profil główny Lasów Państwowych oraz profile regionalnych dyrekcji i nadleśnictw, które przygotowały sowie niespodzianki.
 
Do zobaczenia - uuuuhuhhuhuuu!

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę