Co mamy robić ze śmieciami?

Gmina Wieruszów
2021-01-04 12:48

Witam,

Radio Sud poruszyło dobry temat, "wywóz śmieci w okresie zimowym", który odbywa się co 5 tyg. Mamy dbać o środowisko i nie palić śmieciami ..i tak robimy. Po 2 tygodniach kosze są pełne, to co zdaniem Gminy mamy robić przez 3 następne tygodnie? Gdzie mamy wyrzucać śmieci zmieszane i suche? To czysty absurd. Proszę o poruszenie tej sprawy na łamach gazety.

(Dane do wiadomości redakcji)


Odpowiedzi udzieliła nam zastępca burmistrza, Marta Siubijak.

Jeśli mowa o domach jednorodzinnych to odbiór bioodpadów oraz odpadów zmieszanych z domów jednorodzinnych ma miejsce co dwa tygodnie od kwietnia do października i raz w miesiącu od listopada do marca oraz: metale i tworzywa sztuczne-1 raz w miesiącu, papier–1 raz na kwartał, szkło–1 raz na kwartał

Ponadto czynny jest również tzw. PSZOK czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Teklinowie.

Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwanego dalej „PSZOK”, można przekazywać nieodpłatnie, w ramach uiszczanej opłaty za śmieci, odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, w tym:

  1. papier;

  2. metal;

  3. tworzywa sztuczne;

  4. szkło;

  5. opakowania wielomateriałowe;

  6. odpady ulegające biodegradacji –tylko odpady zielone;

  7. przeterminowane leki;

  8. chemikalia;

  9. zużyte baterie i akumulatory;

  10. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

  11. meble i inne odpady wielkogabarytowe;

  12. odpady budowlano-rozbiórkowe w ilości do 2m3 w ciągu roku od nieruchomości, za którą została uiszczona opłata;

  13. zużyte opony;

  14. odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,

  15. odpady z tekstyliów i odzieży

PSZOK w Teklinowie przyjmuje odpady we wtorki, środy i czwartki w godzinach od 9.00 do 16.00 oraz w ostatnią sobotę każdego miesiąca w godzinach od 09.00 do 14.00, po uprzednim okazaniu następujących dokumentów: ostatniego dowodu wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość osoby oddającej odpady.

Częstotliwość odbioru odpadów na terenie gminy wpływa bezpośrednio na wysokość stawek za gospodarowanie odpadami. Przedsiębiorca przystępując do przetargu i kalkulując cenę za odbiór i zagospodarowanie odpadów uwzględnia m.in. częstotliwość odbioru tych odpadów. Każdy dodatkowy „kurs” w sposób znaczny wpływa na stawkę, którą płacą mieszkańcy. W związku z czym przyjęte rozwiązanie jest rozwiązaniem na dzień dzisiejszy „optymalnym”, ale zdajemy sobie sprawę, że nie idealnym. Nie jest odpowiednie dla starszej Pani emerytki, która mieszkając samodzielnie zapełnia kosze może raz na kwartał i nie potrzebuje tak częstego odbioru odpadów, a jednak płaci taką samą stawkę jak wszyscy, ale nie jest też idealne dla np. czteroosobowej rodziny z dwójką małych dzieci używających „pampersów”, której kosz zapełnia się w ciągu dwóch tygodni.

Żaden samorząd nie posiada idealnego rozwiązania w tym zakresie. Robimy wszystko żeby odbiór odpadów był efektywny, ale jednocześnie nie powodował kolejnych podwyżek stąd ten „śmieciowy kompromis”.


Marta Siubijak
Zastępca burmistrza Wieruszowa

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę