Cieszęcińskie bazy danych

Opracował Grzegorz Szymański
2021-02-07 19:19

Cieszęcin w gminie Wieruszów to takie miejsce w którym współistnieją najnowsze technologie z artefaktami sprzed setek a nawet tysięcy lat. Oprócz cieszęcińskiego radioteleskopu mającego dostarczać nam informacji z odległych planet i galaktyk, są w tej miejscowości jeszcze dwa miejsca, które, nie tylko dla zainteresowanych, są źródłem informacji, prawdziwą „bazą danych” o przeszłości i to nawet tej bardzo odległej.

Pierwszym z nich jest tutejszy parafialny cmentarz, założony na obecnym miejscu w początkach XIX wieku. Stare nagrobki, zachowane do dziś, jeśli nie zniszczył ich czas i ludzie, są jak stara księga, z której odczytać można wiele informacji o przeszłych pokoleniach. To na cieszęcińskim cmentarzu spoczywają okoliczni ziemianie, uczestnicy narodowych powstań, ofiary wojen i tysiące mieszkańców okolicznych miejscowości. Nagrobne napisy, niekiedy już zatarte, po ich odnowieniu i odczytaniu, są doskonałym uzupełnieniem dla informacji zachowanych w parafialnych księgach i historycznej literaturze. Tuż za cmentarnym płotem, wzdłuż prowadzącej do Galewic leśnej drogi znajduje się kolejne miejsce będące świadkiem odległej historii tych okolic. Jest nim obszerne cmentarzysko kurhanowe, którego wiek archeolodzy oceniają na około 3 tysiące lat. Cmentarzysko należy do nielicznych na terenie Polski cmentarzysk kurhanowych z wczesnej epoki brązu. Jest też jednym z większych miejsc pochówków w grobach z nasypami z tych pradawnych czasów. Po tym prastarym miejscu pochówku zachowało się do dziś ponad trzydzieści nieregularnie rozmieszczonych kurhanowych zespołów grobowych o zróżnicowanej wielkości. W latach 1973 – 1985 kilkakrotnie prowadzono tu badania archeologiczne. W trakcie tych badań częściowo rozkopano dwa kurhany położone w centralnej części cmentarzyska. Oba wzniesione zostały z żółtego piasku, a w nasypie jednego z nich znaleziono ostrze strzały wykonane z krzemienia bałtyckiego oraz kilkanaście niewielkich ułamków naczyń glinianych, wykonanych w epoce brązu, około 1700 lat p. n. e. Starożytne groby znajdują się do dziś nie tylko w opisanym miejscu, obok dzisiejszego cmentarza w Cieszęcinie. Na prastare urny z prochami zmarłych natrafiano tu także po prawej stronie drogi prowadzącej dziś do Wieruszowa. Tym odkryciom towarzyszyły także liczne znaleziska rzymskich monet co bardzo wyraźnie potwierdza położenie Cieszęcina na prastarym bursztynowym szlaku wiodącym znad Adriatyku nad Bałtyk. Gdy ktoś trafi do Cieszęcina, koniecznie powinien odwiedzić te trzy miejsca; radioteleskop, położony kilkaset metrów dalej parafialny cmentarz i prastare cmentarzysko na skraju lasu, tuż za cmentarnym murem – miejsca pomiędzy minionym czasem a międzygwiezdną przestrzenią.

Grzegorz Szymański

 

 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę