8 tys. dzieci zbadało zęby w dentobusie

ŁÓDZKIE
2024-04-18 11:45
8 tys. dzieci zbadało zęby w dentobusie

Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Prawie codziennie odwiedza nawet najmniejsze miejscowości w regionie. Leczenie w nim jest bezpłatne. W 2023 r. 8 tys. dzieci skorzystało z leczenia, lakierowania zębów, 40 dzieci usunięto ząb. Po co dentobus? Próchnica występuje u prawie 100% polskich dzieci między 6 a 7 rokiem życia i u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia. Najmłodsze pacjent dentobusu miał mniej niż rok, najstarszy 16 lat. Gdzie jest kierownica? – to najczęstsze pytanie, które pada na fotelu dentystycznym w dentobusie.

Leczenie w dentobusie

Zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki. Są to m.in. świadczenia:

  • przegląd dentystyczny
  • ustalenie planu leczenia
  • badania kontrolne i okresowe
  • lakowanie zębów
  • fluoryzacja
  • wykonanie zdjęcia RTG
  • leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy
  • instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

8 tysięcy dzieci w dentobusie

Dentobus przemierza Łódzkie od 2020 roku. Wówczas z leczenia skorzystało 2,5 tys. pacjentów. Z roku na rok coraz więcej szkół, przedszkoli, ale także urzędów gmin, sołectw zaczęło zapraszać dentobus do siebie. W 2021 r. z  leczenia skorzystało 6 tys. dzieci, w 2022 r. ponad 7,7 tys. a  w roku 2023 rekordowa ilość ponad 8,3 tys. dzieci. W 2023 r. najmłodszy pacjent dentobusu nie miał jeszcze roku, a najstarszy 16 lat.

W 2021 r. na ten cel Łódzki NFZ przeznaczył  blisko 0,5 mln zł. Natomiast w 2023 wydaliśmy ponad 1,4 mln zł.!

Najczęściej w dentobusie stomatolodzy lakierują zęby stałe (6 tys. dzieci w 2023r). Lakierowanie, czyli inaczej fluoryzacja, jest zabiegiem zabezpieczającym zęby przed rozwojem próchnicy. Nakładany specjalnym pędzelkiem lakier zawiera dużą dawkę fluoru, przez co sprawia, że zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na próchnicę. Lakierowanie hamuje również namnażanie się bakterii próchnicotwórczych. Dzieci i młodzież do 18. roku życia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogą co. 3 miesiące korzystać z bezpłatnego lakierowania wszystkich zębów stałych.

Dentobus to jednak nie tylko profilaktyka. W latach 2020 i 2021 nie usunięto  żadnego zęba, ale w ubiegłym roku 40 dzieci miało usuniętego zęba.

Harmonogram postojów dentobusu jest ustalany przez NZOZ Superdent we współpracy z ŁOW NFZ.  Szkoły i przedszkola we własnym zakresie koordynują korzystanie z dentobusów na ich terenie. W trakcie trwania pandemii, w 2021 roku dentobus rzadziej jeździł po województwie bo zorganizowano 90 wyjazdów, jednak z każdym kolejnym rokiem wyjazdów jest cały czas więcej, w miarę możliwości organizacyjnych dentobusu. W 2023 r. zorganizowano aż 180 wyjazdów.

Sprawdź, gdzie będzie dentobus: https://www.nfz-lodz.pl/dmdocuments/66027f47c970e_Dentobus_Harmonogram_04.2024r.pdf

 

Dzieci mają zepsute zęby

Próchnica jest chorobą pojawiającą się w pierwszym roku życia dziecka.

  • Występuje u 35–50% dzieci między 2 a 3 rokiem życia.
  • Występuje u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia.
  • U prawie 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia.
  • Próchnica zębów stałych może rozpocząć się już w 6 roku życia.
  • Blisko 90% 12-letnich dzieci w Polsce ma próchnicę.

Uczniom opiekę stomatologiczną zapewnia szkoła. Może to robić w gabinecie dentystycznym, który znajduje się w szkole, w gabinecie dentystycznym poza szkołą albo w dentobusie.

  • Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka.
  • Każda kolejna wizyta – nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
  • Stomatolog może nałożyć na powierzchnię zębów dla dzieci do 6 roku życia lakier z wysoką zawartością fluoru. Jest to lakierowanie. Stosuje się je co 3 lub 6 miesięcy – o częstości decyduje lekarz.
  • Innym zabiegiem jest lakowanie. Polega na mechanicznym zabezpieczeniu dostępu bakterii do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień na powierzchni żującej zębów trzonowych.

Link do listy gabinetów stomatologicznych dla dzieci w Łódzkiem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1250 oraz

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1248

Gdzie jest kierownica – o co pytają pacjenci w dentobusie

Bycie mobilnym stomatologiem to praca, która sprawia nam dużo satysfakcji. Szczególnie wtedy, kiedy dostajemy dowody sympatii w postaci laurek czy origami. Najbardziej jednak cieszą nas pytania małych pacjentów, np. Gdzie jest kierownica? Starsi uczniowie zwracają się z nieco innymi pytaniami - Mamy matematykę, czy możemy posiedzieć tu trochę dłużej? Nigdy nie zdarzyło się nam przyjechać do miejsca postoju z  „pasażerem (pacjentem) na gapę", a często chciano z nami wrócić do Łodzi, chociażby do Manufaktury – wspominają członkowie zespołu medycznego dentobusu NZOZ Superdent z Łodzi.

Autor:
RED

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę