32 wypadki rolników w powiecie wieruszowskim

Dane KRUS za 2020 r.
2021-03-12 12:53

W 2020 roku do jednostek KRUS w województwie łódzkim zgłoszono 944 wypadki, tj. o 158 zdarzeń mniej niż w 2019 roku (spadek o 14,3%). Wśród zgłoszeń, nie było zdarzeń dotyczących pomocnika rolnika. W powiecie wieruszowskim zgłoszono 32 wypadki - o 3 więcej niż rok wcześniej. 

Wskaźnik wypadkowości w 2020 roku na terenie województwa łódzkiego wyniósł 7,9 (w 2019 roku wyniósł 8,5) i był najniższy w historii województwa łódzkiego. 

Spadek liczby zgłoszonych wypadków w 2020 roku na terenie województwa łódzkiego jest utrzymaniem tendencji obserwowanej w poprzednich latach i wynikiem wielu czynników - przekazuje KRUS. - Duże znaczenie dla zmniejszenia wypadkowości wśród rolników województwa łódzkiego miały działania prewencyjne organizowane w latach poprzednich. Również stan pandemii mógł wpłynąć na mniejszą liczbę zgłoszeń. Rolnicy, którzy preferują tradycyjną formę (osobiste zgłoszenie do Placówki), w obawie o swój stan zdrowia mogli rezygnować ze zgłoszenia wypadku.

Spośród zdarzeń, z tytułu których w 2020 roku przyznano jednorazowe odszkodowanie – 4 to wypadki ze skutkiem śmiertelnym (o 2 mniej niż w 2019 roku). W sprawach, w których postępowanie powypadkowe zostało zakończone, wypadki śmiertelne zostały zakwalifikowane do czterech grup zdarzeń. 
Charakterystyka wypadków śmiertelnych:

- wypadek komunikacyjny (powiat łęczycki);
- utonięcie w stawie podczas nawadniania pól (powiat łowicki);
- poturbowanie przez byka (powiat wieruszowski);
- dociśniecie przez pług do ciągnika (powiat brzeziński).

W 2020 roku przyznano 7 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową (o 2 mniej niż w 2019 roku). Wśród chorób, w następstwie których wypłacono jednorazowe odszkodowania były choroby z dwóch grup jednostek chorobowych: choroby zakaźne lub pasożytnicze (5 przypadków) oraz przewlekłe nieodwracalne schorzenia układu oddechowego powstałe w następstwie działania substancji toksycznych, drażniących, uczulających w razie stwierdzenia niewydolności układu oddechowego (2 przypadki). Niezmiennie od lat, najczęstszymi chorobami zawodowymi w województwie łódzkim były boreliozy.

fot. archiwum portalu 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę